Co to je Filtr UV400?

 

V současné době téměř každý pár slunečních brýlí které kupujeme, má označení UV400. Co to znamená? Má to něco společného s ochranou zraku před slunečními paprsky? Filtr UV400 je základní ochrana našich očí před ultrafialovým zářením:

 

1. UV-A - nejrozšířenější a nejškodlivější záření, které ve velkém množství může způsobit problémy se zrakem, a v extrémních případech šedý zákal. Je tedy nejvíce škodlivé pro náš zrak. Jeho nadbytek, zejména v okolí jemné pokožky kolem očí, může oslabit kolagenová vlákna, která mohou způsobit rychlejší stárnutí pokožky v této části obličeje.

 

2. UV-B - záření stimulující produkci vitamínu D v těle. Jeho nadbytek může způsobit zarudnutí kůže a alergické reakce.

 

3. UV-C - záření, který je teoreticky téměř úplně absorbováno ozónovou vrstvou. Avšak i krátký styk očí s tímto zářením je může nevratně poškodit; totéž je s celým organismem.

 

Proto výrobci zavedli na trh brýle chránící naše oči před ultrafialovým světlem. Číslo 400 v názvu označuje maximální vlnovou délku (UVA je nejdelší, jehož délka dosahuje až 400 nm), proti které nás sklo chrání. S každým označní UV400 se nicméně objevují čísla v rozmezí 0 - 4. To má také význam pro výběr vhodných brýlí – označuje škálu zatmavení skla: Kategorie 0 - propouští od 80 do 100% světla. Kategorie 1 – propouští od 43 do 80% světla. Kategorie 2 – propouští od 18 do 43% světla. Kategorie 3 – propouští od 8 do 18% světla. Kategorie 4 - propouští od 3 do 8% světla. To znamená, že se brýle UV400 kat. 0 budou mít průhledná nebo mírně „zakouřená“ skla, a brýle UV 400 kat. 4 budou mít nejtmavější skla, která téměř vůbec nebudou propouštět světlo.


Pro ověření této teorie je třeba zkontrolovat, co je napsáno na populárních „nulkách“ a na tmavších sklech, a poté vybrat ty, které vám budou nejlépe vyhovovat.